Ders İçeriği

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) tabiriyle, dinimiz İslâm beş şey üzere bina edilmiştir. Bu beş şeyden biri inanç dünyamızla, imanımızla ilgilidir. Diğer dört madde ise bu iman iddiasının dünya hayatındaki ispatı mahiyetindedir. Bu maddelerin güzelce ifası ahiret diyarındaki nice mükafatların, ihmali ise -Allah muhafaza- en çetin azapların habercisidir: Kelime-i şehadet ve namaz-oruç-zekat-hacdan bahsediyoruz.

Fıkıh I (İbadetler) dersimizde bizi ahiret diyarındaki büyük müjdelerle buluşturacak en önemli vesileleri, farz ibadetlerimizi konuşacağız. Daha ziyade Namaz ve Oruç mevzularına zaman ayıracağımız derslerimizde zekata dair temel meselelere de temas etmeye çalışacağız inşallah.

Derslerimiz, ortalama bir şehir hayatının imkanları ve ihtiyaçları gözetilerek işlenecek. Öncelikle, gündemimize aldığımız konular hakkında bilgilerimizi derli toplu bir şekilde görmeye çalışacağız. Sonra muhtemel eksiklerimiz tatbikatlı bir şekilde dikkatimize sunulacak. Hem öğrenecek hem tatbik edecek hem de hiç farkına varmadığımız hatalarımızı görmeye gayret edeceğiz. Hayatımızda ibadetlerimize dair bir dosya açabilirsek ve onu doldurmak için nerelere müracaat edilmesi gerektiğini de öğrenebilirsek bu ders uzun soluklu hedefine ulaşmış olacaktır.

1. Hafta

Bazı Fıkhî Kavramlar ve İbadetlerimizde Zahir-Batın Bütünlüğü

2. Hafta

Abdest

3. Hafta

Gusül ve Teyemmüm

4. Hafta

Ezan-Kamet, Namazın Farzları – I

5. Hafta

Namazın Farzları – II

6. Hafta

Namazın Vacib, Sünnetleri

7. Hafta

Namaza Dair Bazı Meseleler

8. Hafta

Namaz Çeşitleri ve Örnekleri

9. Hafta

Oruç

10. Hafta

Zekat